10 nejlepších opalovacích krémů + TOP 5 pro děti 2019

opalovací krém DaylongAby pro nás sluníčko nebylo jen trápením, je třeba se patřičně starat o svoji pokožku a chránit ji opalovacími krémy. V první řadě je třeba si uvědomit jeden zásadní fakt – opalovací krémy do solária nejsou vhodné na běžné opalování a naopak, běžný krém na opalování vás neochrání v soláriu. Tentokrát se budeme věnovat kosmetice na opalování určené na sluneční paprsky.
Nejlepší opalovací krémy musí být spolehlivé a pro naši pokožku šetrné i svým složením. Stále častěji si totiž my, spotřebitelé, všímáme také látek obsažených v kosmetice.

Na to, abyste se mohli zorientovat v nabídce běžně dostupných krémů různých značek, přinášíme šikovný test opalovacích krémů, se kterým získáte přehled a snadněji si pak vyberete svůj oblíbený krém. Na značce a kvalitě totiž opravdu záleží, jde přeci o vaše tělo, vaši pokožku.

Test je pravidelně aktualizovaný, takže kdykoliv budete potřebovat informace, máte jistotu, že jsou „čerstvé“. Nejlepší opalovací krémy starostlivě vybíráme na základě výsledků testovacích společností v ČR a Německu, na základě hodnocení zákazníků a odborníků v oboru (blogeři a tematické magazíny). Cílem je vás inspirovat.

V závěru vám odpovíme na nejčastější otázky a poradíme, jak si s přírodními přípravky užít sluníčko co nejlépe. A nezapomeňte, že přípravky je třeba nanášet alespoň 20 minut před opalováním!

Nenech si to pro sebe a sdílej...
Share on FacebookShare on Google+

Nejlepší opalovací krémy – TOP 10 podle nás

 
Název
Ochraný faktor
Hodnocení
Cena od [Kč]
 
1.LADIVAL spray 150 ml
OF 305 Stars261 KčČíst recenze
1.Garnier AS 200 ml
OF 305 Stars247 KčČíst recenze
1.Dm/Sundance Transparentes Sonnenspray

OF 305 Stars? KčKe koupi v DM Drogerie
1.La Roche Posay Anthelios 300 ml
OF 305 Stars536 KčČíst recenze
1.Nivea Sun Protect & Bronze 200 ml
OF 305 Stars316 KčČíst recenze
1.Vichy Capital Soleil 300 ml
OF 505 Stars499 KčČíst recenze
1.Daylong Regular 200 ml
OF 15 + jiné ochranné faktory5 Stars329 KčČíst recenze
1.BIODERMA Photoderm Family 400 ml
OF 305 Stars796 KčČíst recenze
1.Avene Sun Sensitive (olej) 200 ml
OF 305 Stars572 KčČíst recenze
1.Lidl Cien / Sun Sonnenmilch classic

OF 205 Stars? KčKe koupi v prodejnách LIDL

Zobrazit kompletní nabídku OPALOVACÍCH KRÉMŮ


Nejlepší opalovací krémy pro děti – TOP 5 podle nás

 
Název
Ochraný faktor
Hodnocení
Cena od [Kč]
 
1.La Roche Posay Anthelios Dermo-Pediatrics 300 ml
OF 50+5 Stars573 KčČíst recenze
1.Daylong Kids 200 ml
OF 305 Stars449 KčČíst recenze
1.Garnier Ambre Solaire Resisto Kids 200 ml
OF 50+5 Stars341 KčČíst recenze
1.Vichy Capital Soleil Kids 200 ml
OF 50+5 Stars555 KčČíst recenze
1.Ladival mléko pro děti 200 ml
OF 505 Stars358 KčČíst recenze

Zobrazit kompletní nabídku OPALOVACÍCH KRÉMŮ


[sc:vysvetlivky]

Jak mám vybrat nejlepší opalovací krém?

 • Sprej, krém nebo mléko? Opalovací krémy jsou tužší, zpravidla lépe drží na pokožce, ale je třeba je precizněji nanášet a vmasírovat do pokožky. Opalovací mléka jsou velmi dobře roztíratelné, proto jsou řidší jak krémy, no ne každému jejich řídká konzistence vyhovuje. Opalovací spreje se postarají o rychlé nanesení krému a díky rozprašovači se dokážete dostat i bez pomocí další osoby až na záda.
 • Voděodolnost opalovacího krému. Mnozí výrobci hrdě píší, že právě jejich přípravek je voděodolný. Ve skutečnosti to znamená, že vás přípravek ochrání i během pobytu ve vodě, po koupání si je ale třeba krém opětovně nanést na pokožku. Zpravidla můžete být ve vodě od 20 do 40 minut.
 • Fototyp vaší pokožky.
  Fototyp 1
  rezavé vlasy anebo přírodní blond, světlé oči, bledá pokožka, pihyvysoká citlivost na slunce, vždy volte nejvyšší faktor ochrany
  Fototyp 2světlejší pokožka, modré nebo světlohnědé oči, světlé vlasy, pihypokožka na slunci zčervená, faktor tedy volte aspoň 35 a vyšší
  Fototyp 3tmavohnědé vlasy, dostatek pigmentacepokožka dobře snáší slunce, spálí se jen při delším pobytu na slunci bez ochrany, faktor 35 i u moře by měl být dostatečný
  Fototyp 4tmavé vlasy, přirozeně tmavší pokožka, tmavé oči, minimum pihpokožka dobře snáší slunce a obvykle zhnědne rychle, malá šance na spálení, používat ochranný faktor okolo 25 SPF
 • Složení opalovacích krémů. Účinné jsou složky jako cinoxate, oxybenzon, avobenzon, oktylsalicylát anebo menthyl anthranilát (podle AAD – American Academy of Dermatology) – jsou šetrnější, ale účinné jako ochrana před slunečními paprsky. Určitě byste měli vybírat krémy se žádným, anebo jen minimálním obsahem parabenů. Opalovací krémy založené na bázi minerálních látek, by měli obsahovat oxid titaničitý anebo oxid zinečnatý.
 • SPF (Sun Protecting Factor). SPF hovoří o tom, kolikrát déle můžete být na slunci bez toho, abyste se spálili. Například, pokud máte krém s SPF 20, znamená to, že můžete být 20x déle na slunci, jako člověk bez opalovacího krému, než jeho pokožka zareaguje na slunce a spálí se. Pokud zakoupíte vyšší ochranný faktor, než jaký potřebujete, nic se neděje, dokonce svojí pokožce ulevíte. Pokud si však zakoupíte slabší ochranný faktor, pokožce uškodíte a můžete se spálit.
 • Přípravky po opalování. Pro kompletní ochranu nezapomeňte na ošetřující krémy po opalování, které pokožku ošetří a zklidní. Kupujte nejlépe vše od jedné značky jako opalovací krém – pokud máte opalovací krém Nivea, i krém po opalování doporučujeme od stejné značky.
 • Nezapomeňte na tvář. Během pobytu na slunci byste rozhodně měli chránit také svoji tvář, a to opalovacími krémy určenými právě na pleť. Rozhodně není vhodné používat opalovací krém, což je obvyklá praxe, protože ochranné krémy na pleť jsou jemnější a účinnější. Je vhodné chránit i rty kvalitním balzámem.
 • Nevíte jaký opalovací krém koupit? Inspirujte se například u nás, kde pro vás pravidelně aktualizujeme nejlepší opalovací krémy, které si lze v současné době koupit.

Jak dlouho mě přípravek ochrání před spálením?

Pokud vaše pokožka bez použití jakékoliv ochrany zčervená například po 14 minutách na přímém slunci a máte opalovací krém s faktorem 30 -> 30 x 14 = 420 minut. Pokud se přípravkem důkladně natřete správnou vrstvou a nepůjdete do vody, na slunci vydržíte přibližně 420 minut bez spálení. Vše za ideálních podmínek, údaj tedy berte vždy pouze orientačně. Snadno si tak ale dokážete spočítat dobu ochrany přípravku.

Kolik krému potřebuji na jedno natření pokožky?

Je velmi důležité dbát o dostatečné množství přípravku, protože pokud ho nanesete málo, snížíte ochranu až o 1/3, takže máte-li například faktor 30, zlým natřením pokožka dostane jen faktor 20 a podobně.

Dospělá žena potřebuje okolo 38g krému na pokrytí celé pokožky, což je asi sedm čajových lžic. Muži o trochu více. Přes 40g přípravku. Nezapomeňte si natřít také uši, krk a nos.

Jaká je doba spotřeby opalovacích krémů?

Nepoužívejte krémy a ani jiné přípravky na opalování po záruce – raději žádný přípravek, jak přípravek po záruce.

Na obale je vždy symbol kelímku nebo jakési krabičky s označením například 24M = 24 měsíců po otevření. Ideální je mít na každou sezónu nový přípravek.

Tabulka přírodních přípravků vhodných pro ochranu pokožky:

 • Bambucké máslo – SPF 6
 • Makadamový olej – SPF 5
 • Jojobový olej (vhodný jako ochrana po opalování) – SPF 5
 • Konopný olej (podobný jako plášť naší kůže) – SPF 6
 • Kokosový olej – SPF 8
 • Olivový olej – SPF 7
 • Sezamový olej – SPF 4
 • Avokádový olej – SPF 12
 • Rýžový olej – SPF 4
 • Sojový olej – SPF 10
 • Olej z lískových ořechů – SPF 15
 • Arganový olej – SPF 15
 • Olej z pšeničných klíčků – SPF 20
 • Olej z mrkvových jadérek (ne maretát) – SPF 30
 • Olej z malinových semen (silný, i protizánětlivý, má antioxidační účinky, bohatý na vitamín E) – SPF 40

Jak vybrat opalovací krém pro děti?

Děti do třech let by neměli být vystavované na přímém slunci – je nutné je chránit bavlněným oblečením světlé barvy (bílá, žlutá, světlerůžová) a pokrývkou hlavy. V zásadě by dobrý opalovací krém pro děti neměl obsahovat parabény a podle možností co nejméně chemie. Vyhledejte si například test opalovacích krémů pro děti na internetu a dozvíte se víc. My vám přinášíme nejlepší opalovací krémy pro děti podle naší redakce, která analyzovala hodnocení několika zdrojů. Avšak sami tyto krémy netestujeme, proto berte informace spíše jako inspiraci.

Co je PPD?

Označení PPD na obalu znamená, že opalovací krém poskytuje ochranu i proti UVA paprskům. Často ale výrobce napíše rovnou, že přípravek chrání proti UVA i proti UVB.

Levné OPALOVACÍ KRÉMY již od 62 Kč

Pomohli jsme vám vybrat ten nejlepší opalovací krém na českém trhu? Podělte se s námi v diskusi o vaše pozitivní i negativní názory na náš žebříček nebo přidejte rovnou recenzi na vámi používaný opalovací přípravek a pomozte ostatním nakoupit to nejlepší.

Zaslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.